Hangi Gerçekler

Hangi Tanrı?

Sayısal Mucizeler

Son yıllarda her tarafımızı sayısal mucizeler kuşatmış gidiyor. Peki ya bilinen gerçekler neredeler? İnsanlar görmek istedikleri kelimeleri umdukları kaynaklarda bulamayınca başlamışlar saymaya. Bir, iki… 12 hah işte bu yıllık ay sayısı.. Mucize!!

Ya binlerce yıl önce mucize için değilde insanların hayatlarını kolalaştımak araştırıarak bulunan sayılar ne olacak?  

İnsanoğlunun günleri sayma olgusu avcı hayatını bırakıp tarıma başlaması ile zorunlu hale gelmiştir. Takvimler, zamanın akıp gidişindeki periyodik yapıyı gösteren sayısal bir ifade metodudur. Zaman akışı içinde sayısal değerlere döndürülmeden önce, yalnızca gözlem metodu ile ifade edilmiş ve Ay ile Güneş ‘ in hareketlerine göre de bazı parçalara ayrılmıştır. Günlük işlerin düzenlenmesi ve yürütülmesi için Mısırlıların kullandıkları resmi layık takvimlerinde, yıl otuzar günlük on iki aya bölünmüştü. Böylece, Mısırlıların bu resmi ve layık takvimlerinde yıl 360 + 5 = 365 gün uzunluğundaydı. Her yıl 360 günün sonuna yılın son günleri denilen ve her birinin bir Tanrının doğum günü olduğuna inanılan Osiris, Horus, Seth, İsis ve Neftis 5 gün eklenirdi.

Elde edilen bilgilere göre bu takvimin başlangıcı M.Ö. 2937 ile 2821 yılları arasında tarihlendirmiştir. M.Ö.  45  tarihinde,  Roma  diktatörü  Jül  Sezar  tarafından Mısır takvimi alınmış,  böylece  “Julien  Takvimi”  denilen  Rumî  Takvim  doğmuştu.  Bu  takvim  Milattan  sonra  1582  yılında  Astronom  Chistopher  Clavius  tarafından  bazı  küçük  değişikliklerle  yeniden  düzenlendiği  için  Papa  13.  Gregorius  tarafından  ıslah  edildi.  Böylece,  Gregorien  adıyla  Batı  takvimi  (Efrenci  Takvim)  meydana  çıktı. Mayaların zaman dizgesi.


Maya yılı her biri yirmi günlük 18 aydan oluşur. ayrıca haab adı verilen beş ekstra gün daha vardır. 360 günlük periyoda tun adı verilir ve bu periyod takvimin temelini oluşturur. aynı zamanda bunun katlarından oluşan bir sistem vardır. 20 tun 7200 gün ya da bir katun (52 yıllık süredir) 14.400 gün ya da bir baktun olarak adlandırılır bu seri bu şekilde 63 milyon yıldan oluşan 1 alatun‘a kadar devam eder.  

Maya takvimi farklı uzunlukta dönemlerden oluşur. bunlara güneş denir. içinde bulunduğumuz dönem olan beşinci güneş i.ö. 13 ağustos 3113’te başlamıştır ve 23 aralık 2012’de sona erecektir ( 5125 yıllık bir dönemdir). dördüncü güneşin sonunda felaketler su elementine bağlı olarak oluşmuştur,(bkz: büyük tufan) beşinci güneş ise büyük depremlerle son bulacaktır ve son çağdır. (zamanın bitişidir) Aşağıda El Castillo  Maya piramidi ile ilgili bazı sayılar bulunmaktadır..   

1 *  Merdivenler  de oluşturulan ve simetrik olarak dağılmış 18 taç yeri. Maya Takvimindeki Ay âdeti kadar.

2 *  Merdivenlerin her iki kenarındaki 52  adet beton dikdörtgen paneller.. Bir Maya dönemindeki sene sayısını vermektedir..1 katun 7200 gün 52 yıldır..
3 *  Piramidin dört tarafında 91 er basamaklı birer merdiven var 91 x4 : 364 birde dört merdivenin tepelerinin bittiği ve Piramidin tepesin ilave ederseniz  365 eder  . bir senedeki gün sayısı
4 * Piramidi inşa ederken yerdeki platform ile piramidin tepesi arasında 18 derecelik açı vardır  bu da Maya takvimindeki bir senedeki ay adedi kadar.
 Piramidin kuzey tarafta  tarafında kıvrılarak  belirlenen Tarih ve saatte (21 Mart) merdivenlerde ( tüylü Yılan) ın sembolik görüntüsü tek tek basamaklardan inip en alta yok olmaktadır. 

Hiç kimse Mayaların bu sayıları bilerek inşa ettiği bu güneş takvimi piramidini mucize olarak değerlendirmez..Eğer Mayalar bu gün, ay, yıl sayılarını bilmeden bunu inşa etmiş olsaydı mucize derdik.. Kaldı ki onlar bu piramidi gözlem yapmak, bilimsel verilere ulaşmak için inşa etmişlerdir. Mucize yaratmak için değil. Mayalar ve Mısırlılar yıllardır yaptıkları gözlemler sonucunda güneş, ay ve yıldızları inceleyerek bu sonuçlara ulaşmışlardır.

Onlardan günümüze kalan bilgilerde bu sayılar hiçbir gizemin arkasına sığınmadan apaçık 365 gün, 12 ay v.b. sayılarla verilmiştir.Bütün bu bilinen şeyler ortada varken birileri fena halde mucize yaratacağım diyerek saklambaç oynuyor, bilmece bulmaca çözdürmeyi seviyor demek çok doğru olacaktır.  Burada bir mucize söz konusu ise sayılardan kaynaklanmaktadır, ne Mayalardan, nede Tanrılardan… 

3 Yanıt to “Sayısal Mucizeler”

 1. enigma said

  mukemmel bir site
  mukemmel aciklamalar

  Yapan arkadasi tebrik ediyorum.
  Boyle bir sitenin olmasi gurur verici.

 2. legrandmensonge said

  Siteyi neyazık ki yeni buldum. insanları aydınlatan (ya da aydınlatmaya çalışan ) arkadaşlara çok teşşekürler. Ama gördüğüm kadarıyla bir süredir yeni bir şey girilmemiş. Yeni çalışmalrı sabırsızlıkla bekliyoruz.

 3. nonbelieveringod said

  merhaba

  Yazilarinizin cogunu takip ettim. Altin oran olarak bilinen sayi ile ilgili kafamda bir cok celiski var. Dogada bu sayiyla sikca karsilasilmasi, canli cansiz varliklarin bu sayi ile iliskilendirilmesi vs. hurafeler ile ilgili beni aydinlatabilirseniz cok memnun kalirim ( nonbelieveringod@hotmail.com )

  Tesekkur ederim.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: