Hangi Gerçekler

Hangi Tanrı?

Hangi Tanrı?

akbaba

     Başka Tanrının Çocukları Unutulmuş bir nesil! Onlar hangi Tanrının çocukları?    

     Ben bu yazıya başlarken bir çocuk öldü, görmediğim, bilmediğim diyarlarda.

     Tam tamına altmış beş bin dolar Fatihteki bir Kuran kursu için toplanan para imamın parayı ikiye katlayıp daha fazla çocuğa Arapça öğretme sevdası ile dolandırıcılara kaptırıldı. İmam elindeki paraları iki katına çıkarmak amacıyla dolandırıcının vaad ettiği bir yöntem ile para basmayı, başka bir sözle kalpazanlık yapmayı ulvi görevi için gayet mantıklı bulmuştur. Gerçek yüz doları makineye sokacaksın, 24 saat bekleyeceksin, iki yüz dolar çıkacak. Bu önerme imama normal gelir, zira kutsal kitap baştan başa mucizelerle doludur. O bu tür mucizelere alışıktır.

       Arapça okumasını öğrenmelidir Türk çocuğu. Daha fazla cami inşa edilmelidir. Milletimiz cami avlularında ellerini ceplerine seve seve atıp yardım ederler Kuran Arapça okunabilsin diyerek. Tanrı Arapça yı kutsamıştır, daha çok sevap kazanılır bilmediğin anlamadığın bir dilde okumak. Milletimiz imamlara paraları seve seve verirler çocukları okudukları kitabı anlayamasınlar diye. İmamda aldığı paraları dolara çevirir, nasıl kuranın dili Arapça ise ve daha çok sevap kazandırıyorsa, paranın değerlisi ve daha fazla kazandıranı da dolardır.

      Milletimizin eli açıktır anlayamadan okunması için kitabın, imamın aklı çalışır daha fazla para için, ulviyse görevi, amaç anlamadan daha fazla çocuğu okutabilmekse kalpazanlık yapmakta doğaldır. Bu yazıya başlayalı kaç tane on iki saniye geçti ve yine bilmediğim dünyanın herhangi bir yerinde bir sürü çocuk daha öldü. Onlar için güneş ilerledikçe yeryüzü silkinecek, her sabah olduğu gibi can suyu verilmiş çiçek edasıyla canlanıp anlatılmaz güzellikteki renklere bürünecektir anlamadığı dilde kitaplar okundukça. Onlara geçen her on iki saniye hayatta daha bir güzellik katacaktır, hele birde minareleri Tanrıya ulaşırcasına gök yüzüne yükselen camilerdeyseler ve o camiler için ellerini ceplerine attıysalar.

      Anlamadan okumayı sağlamak amacı ile ceplere atılan eller, güneşin aydınlattığı toprakta pusuya yatmış ölümü, gizlenmiş kötülüğü, o toprağın kalbinin derin karanlığını aşağılayıcı bir hareketiyle, haince bir yakarışla çağırdıklarından habersizdirler. Cami, kuran kursu için ellerini ceplerine atanlarda okumazlar, bilmezler, okudukları ise anlamadıkları bir dildendir. Ah bir okusalar, bir okuduklarını anlayabilseler, bir bilseler o mucizelerde ki gibi değildir hayat. Onlar ellerindeki kitapta toplarlar, bölerler, çıkartırlar, hesaplarlar ve sayılarda mucize ararlar oysa. benim bahsettiğim on iki sayısında hiç mi hiç mucize falan yoktur. On iki sayısı bu sefer bize mucize değil, ölümü verir, hem de masum çocukların ölümünü. Neden mi? Eğer dünyanın her hangi bir yerinde bir çocuk açlığa bağlı sebeplerden ölüyorsa bilin ki on iki saniye geçmiştir.

      Daha fazla okuduğunu anlayamayacak çocuklar yetiştirilen ülkelerde gözleri kamaştıran güneş şehrin üzerine abanırken, kuytu köşeler ok gibi yağan şiddetli ışıkları girintiler, çıkıntılar sayesinde engelleyip ellerinden geldiği kadar loş kalarak sırlarını saklamaya çalışırlar. Sabahtan öğlene kaç on iki saniye geçmiştir, kaç çocuk daha ölmüştür?

      Müslümanlar cami için para topluyor, güneş hiç kimseye, olan bitene aldırmadan yolunda ilerliyor. Sızan altın rengi ışıklarda her on iki saniyede bir çocuk ölüyor. Oysa para toplayanlarla, para verenler etrafa yayılan rengarenk ışıkların oraya buraya sahte gölgeler düşürdüğünden geçen on iki saniyeden habersizdir. Gece ağırlığını var gücüyle hissettirip denizin üzerine abanırken, bulutların arasından yaramaz çocuklar gibi her şeye rağmen birkaç yıldız göz kırparken ve soluk ay ışığı karanlığa inat dalgaların üzerinde oynaşıyorken imam evde paraları sayarken kaç on iki saniye daha geçmiştir?

      Türk çocukları ne anlattığını bilmeden okuyor evlatlık Zeyd’ in karısı Zeyneb’ in Muhammed e helal kılınması hikayesini Kurandan, inanırlar daha fazla para veriyorlar anlamasınlar diye okunanları çocukları. Elif, Be, Te, Se, Cim, Ha, Hı, Dal derken on iki saniyenin geçtiğinden habersiz ezber yapan çocuklar. Anlayamayan bir neslin Tanrısı sevap dağıtırken bir yerlerde, ya her on iki saniyede bir ölü veren unutulmuş bir nesil! Onlar hangi Tanrının çocukları?

 II. BÖLÜM

      Bir tarafta saçları jöleli, takım elbiseler içinde, villalarda bacılarla hayatlarını geçiren bir tarikat. Ellerinde kaynağı belirsiz milyon dolarlar. Onlarda yukarıda ki yazıda ki imam gibiler. İmamım anlayamayacakları bir dilin yazısını öğretmek için sarf ettiği çaba neyse, Janti tarikatında amacı aynıdır. Zira kuşe kağıda yazdıkları, çizdikleri savsatadan, kuru gürültüden öte değildir. Emperyalizmin çarklarının dönmesi için okuduğunu anlamayan, inançlı nesiller gereklidir. Kuşe kağıda bastıkları, cicili bicili resimlerle süsledikleri Amerikan Kilisesi destekli, bilimsel olmaktan uzak kitapların da on iki saniyeden haber verirler mi?

      Oysa o kuşe kağıdın yazarı öyle bir alimdir ki.. İncelendiğinde bu alimin felsefe, matematik, tarih, ilahiyat gibi alanların; fizik, kimya, astronomi, biyoloji, jeoloji gibi temel doğa bilimlerinin; sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, filoloji gibi toplum ve insan bilimlerinin; tıp, genetik ve mühendislik gibi uygulamalı bilimlerin ve bütün bu bilim dallarının alt dallarının, ayrıntı konularda tartışma ve yorum yapabilecek kadar uzmanı olduğu anlaşılıyor. Dünya bugüne kadar bu çapta bir “âlim” görmedi! O her şeyin uzmanıdır.

      Anacığından, babacığından kalan para ile villalarda, köşklerde abilere, bacılara rahat bir hayat sunarken, kuşe kağıtlara milyarlar dökerken, bilimsel, felsefi elini atmadığı tek bir konu yokken, bilmediği bir şey vardır. ON İKİ SANİYE.

      O aklınıza gelebilecek bütün canlı türlerinin uzmanıdır. Memeli, sürüngen, kuş, balık, böcek, bitki… hepsinin yapısını en ince ayrıntısına kadar bilir. Görülmemiş bir biyolog, zoolog ve botanikçi olduğu gibi, bunların hepsinin alt dallarında da uzmandır. Moleküler biyoloji, sitoloji (hücre bilimi), histoloji (doku bilimi), fizyoloji, anatomi, embriyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji, taksonomi, ekoloji, viroloji, patoloji… aklınıza ne gelirse, hepsinde iddialı yorumlar getirecek, ortaya kuramlar atacak, tüm tartışma konularına nokta koyacak kadar bilgi sahibidir. Noktayı koyamadığı, o noktada parmak basmadığı tek bir konu vardır. ON İKİSANİYE.

      Sanırım Tanrını varlığını ispat için o kadar konuya kafa patlatıyor ki, kafası ilimle, bilimle o kadar dolu ki başka tarafta Tanrının unuttuğu çocuklar aklına gelmiyor. Zira alimimiz Tanrının ispatı için ilimle meşgul. O Tanrı ise Alimimizin sevaplarını yazmakla, ona cennetinde en iyi yerlerini hazırlamakla meşgul Tanrı. Durum böyle olunca her on iki saniyede ölen çocuklar unutulmuş bir nesil, başka Tanrının çocukları kuşe kağıtlarda daha çok sevap arayan alimlerin, o alimlere sevap yazıp, cennette yer hazırlamakla meşgul Tanrının dünyalarında.

      Oysa bir düşünebilseler, bir kutu jöle parasına, kitabın kuşe kağıdının bir sayfasının bedeline on iki saniye duracak, çocuklar yaşayacak..

BÖLÜM III

      Yazıyı okuyup Müslümanlıkta ki Ha, zekatı öne sürenler için İçlerinde Tanrı sevgisi dolup taşan milyarlarca inanırın yaşadığı bir dünyada yaşıyoruz. Camilerde para toplayanlar, onlara para verenler Tanrı adına yapıyorlar bu işi. Kurban bayramlarında oluk oluk akan kanlar Tanrıyı beslemekte. Ama gel gör ki bu kurbanların kanları 12 saniyede bir ölen çocukları besleyemez. Birisi kurban bayramını açlar doysun diye mi Tanrı emretmişti diyordu bir dinde? Yoksa öyle değilmi? O kanlarla Tanrı besleniyor, açlar değil.

      Zekat : Bir müslüman her yıl kazandığının 40 ta birini öncelikle yakın çevresinde bulunan fakirlere vermelidir. Bunun neresi kötü ? Nepalde, Etiyopyada, Güney Afrikada, Bangledeşte hiç bir dini inancı olmayan insanlar gördüm, rahat evlerini bırakıp tek bir bedel almadan Tanrının unuttuğu insanların yararına çalışıyorlardı. İçlerinde inanırlar da vardı ama tek bir Müslüman yoktu. Hiç bir memlekette Müslümanların kurduğu yardım kuruluşuda yoktu Kızılhaç benzeri. Zaten olamazda, İslam zekatını inanana ver der. İslamda ki yardım edilecek insan Müslüman insandır. Tanrı Müslümanları sever, onları kayırır kitapta. Evrensel bir iyilik yoktur. Kendisine inanmayana, getirdiği dine inanmaya lanet eden bir Tanrının inanırları onları neden doyursun ki?

      Hac : Hac süresince müslümanlar birlik ve beraberlik içinde olur. Birbirleriyle nefs’ e ait olmayan şehvet içermeyen konularda görüşebilirler. Hac kavramı bütün dinlerde vardır. Varanasi, Allahabad, Efes hac yerleridir. Şehvet içermeyen konularda görüşen Müslümanlar binlerce dolar harcarken bu görüşme için kaç 12 saniye geçiyor haberleri var mı? Onların Tanrıları birlik beraberlik için onları Kabede toplarken, unutulmuş nesil, başka Tanrının çoocukları için kaç on ikisaniye geçmektedir?

      PS. Duygusuz,Tanrıdan habersiz bir çok hayvan topluluğu dayanışma içindedir. Kaldı ki senin dediğine göre duygularımız Tanrıdan gelir insanoğlu için.

BÖLÜM IV

      Ne kadar kötülük varsa insanlar yüzünden değil mi? Bu işte Tanrının hiç mi suçu yok? Er-Rahmânu Manası: Bağışlayan, esirgeyen; bütün yarattıkları için iyilik ve merhamet isteyen; sevdiğini-sevmediğini ayırdetmeyerek bu dünyada onlara sayısız nimetler veren. NEREDESİN EY er-Rahmânu , Bu çocukların Tanrısı sen misin? …Ses Yok

      NEREDESİN EY el-Muheyminu(Kâinatın bütün işlerini düzenleyen, gözeten, yöneten), Bu çocukların Tanrısı sen misin? …Ses Yok

      NEREDESİN EY el-Vehhâbu (Her çeşit nimeti hiçbir karşılık beklemeden devamlı ve bol bol veren), Bu çocukların Tanrısı sen misin? …Ses Yok, Ya sen el-Mukiytu (Bedenlerin ve ruhların gıdasını yaratıp veren, her yaratılmışın azığını veren) el-Basiyru (Her şeyi en iyi gören) sende mi görmüyorsun bu çocukları..? .. Ses yok- Ya sen el-’Adlu, ya sen el-Kâdiru ?

      Onları önce ed-Dârru(elem ve mazarrat verici şeyler yaratan), görür el-Mumiytu(Ölümü yaratan) sonunu getirir. Diğerlerinden tek bir ses çıkmaz… Onlar sadece bu iki Tanrının çocuklarıdır.. Elem ve ölüm Tanrısının…

      Yok diye itiraz etti el – Kabız (Dilediğine darlık veren, sıkan, daraltan). Bu işin içinde bende varım… Yoksa sen kabızlık neden oluyor zannettin?

BÖLÜM V

      Çocuklar bir semboldü. Oysa çocukların haricinde o kadar çok insan var ki başka Tanrıların hükmü altında yaşayan. Her sabah ve gece yatsıya kadar beş kere tabakhaneye yetişircesine, gidip yapıştığınız secdelerin, yaptığınız tapınmaların kime ne hayrı var tıpkı kurban kanları gibi Tanrıyı beslemekten başka. Aç diyorum, insanlar aç, ölüyorlar tavuklar gibi pat pat. Ölürlerken bile açlıktan sesleri çıkmıyor. Yoksa sen el-halim’ in (cezada acele etmeyen) yolladığı Ak babaların etraflarında beklediklerinden habersiz misin. Nasılda Tanrı kendiyle çelişiyor.

      Sizler hala oraya ak babayı yollayanın her ne kadar ceza vermek için acelesi olmasada bu konuda onunda tabakhaneye yetiştirmesi gereken bir şeyleri olmadığını mı düşünüyorsunuz. El Halim olduğuna inanmıyorsanız, o zaman onlar başka Tanrının çocuklarıdır. Zira sizin beş vakit ibadetiniz onun acelesini durdurmuyor. Sanırım onun ilk dediği 50 vakti kabul etmediğimizdendir.

      Alınlar secde ederken her rekatta, kaç on iki saniye geçerse geçsin mutludur insanlar namazla günahları silerken. Akbabalar dolaşırken, beklerken aç halde, aç bir çocuğun ölmesini, alınlar Tanrıyı besler gerçek Tanrıdan yoksun kalmış çocuklardan habersiz. Tanrı o çocuklardan daha mı açtır ki, beslersiniz namazla, kurban kanlarıyla, hacda döne döne? Ah o akbabalar bir zamanlar Al İlah’ın, Zeus un, Ea nın, Enlil’ in binlercesinin leşini yemişti. İşte böyle bir son Tanrının korkusudur , o akbaba onada gelecektir diye, her on iki saniyede ölen çocuklar endişelendirmez onu, sizlere sevap sayıp kendini doyurur secdelerinizde, haccınızda, kurbanlarınızda.

      Tanrı açtır, daha fazla cami ister durur, siz çıkın paraları, Tanrı size sevap satacak. Daha daha daha siz minareleri göğe dikmekle meşgulken, o resimde Ez zahiri (yarattıkları ile varlığı açık) görmediniz mi. Oda mı yoktu orada ? Ahh nerede bu Tanrı? Sen bir sürü ismi olan Tanrıyı orada göremezsen git hala sığın örgütlü dinlere, mitlere sığın, simgelere sığın, ideolojilere sığın. Sevap bol keseden nasılsa, ama karşılığı, bedeli çok ağır aslında. Sen Tanrıyı doyururken paranla, dualarla, bak bir çocuk daha öldü Tanrının bile haberi olmadan. Ne demiştim Tanrı bile korkar akbabalardan.

      Nereye kaçılır ki şimdi? Hangi imgeye? Bir şeylerin yok olduğunu görmek, bir şeyleri kaybetmek çok acıtıyor değil mi? Tanrıları doyurmaya gelince; etrafta bu kadar aç insan-hayvan varken, o Tanrı geçmiyor benim gördüğüm yerlerden. Tanrı üzgünüm on iki saniyede ölen çocuklar varken, ben senin unuttuğun onların yanındayım. Birilerinin senden vakit bulup onlara alın sürme vakti geldide geçiyor bile.

BÖLÜM VI

     Şu Tanrıya bak, sen aç göreceksin, sakat göreceksin, şükredeceksin diye başka yol bulamamış dünyayı sakatlarla doldurmuş, açlıktan insanları öldürmüş? Senin ayrıcalığın ne peki?

     Günde 5 vakit tabakhaneye gider gibi namaza koşuşturun diyeceğine daha faydalı bir şey diyememiş mi? Sizlere hacda taşın etrafında dolaşmanızı emredene kadar onun yerine Tanrıya daha yakışan bir şey bulamamış mı?

     Akbaba bekliyor hemde insanın baş ucunda. Siz alın sürün alnınızı boşu boşuna, yerlerde sürünün, insanlık onurunu süründürdüğünüz gibi, alınlarınızı süründürün, insanlığı Tanrınız gibi alçaltın. Sonra o akbabaya bakıp şükredin halinize. Bana göre insanı yaratmamış Tanrı, yaratsa yaratsa ancak böyle alçalmış bir insanlık yaratır.

     Kör müsün insanlığı da, sizi yerlerde ibadet edeceksiniz diye süründüren de, sizin ortalıkta olmayan Tanrınızın ta kendisi. Bir hiç, olmayan bir şey insanlığı süründürüyor, ne acı!! Başında akbaba bekleyen çocukları Tanrı kendi görmediği gibi, sizinde görmemeniz için secdeye kapatıyor, sizlere bak alçalmazsan öyle olursunuz diyerek açlıktan ölümleri, sakatlıkları meşru kılıyor.

     Bizzat sizin Tanrınız insanlığı alçaltıyor. Bu mu o mükemmel Tanrının eseri? Yazıklar olsun sizin yüzünüzden insanlığımdan utanıyorum,hem de içimde ki Tanrısal vahyi reddettiğim halde. Yazıklar olsun sizlere bir Tanrısız kadar olamıyorsunuz, insanlığı rüku ve secdeyle beraber yerlere sürüyorsunuz. Yazıklar olsun size o ölümün başında bekleyen akbabaya baktıkça hala yüce Tanrı diyip insanlığı yerin dibine geçiriyorsunuz.

     Devam edin, kendiniz gibi daha ne okuduğunu anlayamayan nesiller yetiştirin ki, insanlık daha da alçalsın. Elif, be, te ler Tanrıyı yüceltsin, akbabalar çoğalsın sizin dualarınızla. Devam edin, durmayın camiler dikin, aşklara kurşunlar sıkın, uykuyu, sevmeyi, şarkıları hayatı öldürün, taşın etrafında dönün akbabalar gibi Tanrıdan sevap bekleyerek. Siz dönün ki açlık baki kalsın, çocuklar ölsün Tanrı yaşasın.

     Soruyorum sizlere onlarca Tanrı geldi geçti, sizin ki 1400 yıllık, yok edebildi mi akbabaları? İstediği kurbanlarda, tavaflarda, dualarda doyurabildi mi çocukları? Evet doyurdu ama başka Tanrının çocuklarını aç bırakarak, insanlığın şerefine, sizin aşklara sıktığınız kurşunlardan sıkarak…

     Bak burada benim harflerim bile ağlıyor. Virgüllerim bıçak gibi saplanıyor insanlığıma, noktalarım kurşunlar sıkıyor kalbime. Kanatıyor insanlığımı, yok ediyor insan olmak için gereken insanlık değerlerini yavaş yavaş. Ağlamak isteyen tek harflerim değil, birleşip kelimeleri hıçkırığa boğuyorlar senin ibret alman için yaratılmış her oniki saniyede bir ölen çocukları düşündükçe. Ya cümlelerim. Ah bana, neden cümle kuruyorum ki nasılsa alnın yerlerde, nasılsa göremiyorsun gerçeği. Cümlelerim feryat figan olmuş, sana ne? Oysa hikayelerimde adını koyamadığım ne çok ölüm var.

     Hayır harfleri seviyorum. Yazacağım sen duymasanda, anlamasanda elbette insan olanlarda var, harflerim gibi birleşip kelimeler kuracak dostlarım.

    Sen öldün, yok ettiğin insanlık gibi, ölüler konuşamaz,  seslerini emzirir geceleyin, pazenlik harfler aldım, dostlarıma   allı morlu cümleler kuracağım. Tanrısız insan olacağız, sizlere inat onları giyinip kuşanıp salınacağız sokaklarda başımız dik, onurlu insanlar olarak…

SAYGILAR

      Yazılarım tekelim altında değildir. İsteyen değiştirmemek kaydıyla istediği yerde kullanabilir.. Ne kadar çok insan, ne kadar çok yere yazarsa bir o kadar fazla insan okur.

44 Yanıt to “Hangi Tanrı?”

 1. Notamatik said

  Sevgili yazar, Resimdeki görüntü gerçektende insanlık adına utanç verici. Hatta insanların ne kadar bencil ve acımasız olduğunun en çarpıcı göstergelerinden biri.
  “Hangi tanrının çocukları?” demişsiniz.
  Bence bu çocuklar kuranda anlatılan allah’ın çocuklarıdır.
  Çünkü;
  Sadece kendisinin var olduğuna inanmadı diye; insanları sonsuza kadar derilerini değiştire değiştire yakan, kanlı irinler içiren, insanlar arasına nifak sokan ve onları kan davalarına teşvik eden bir tanrı sadece kuranda anlatılan tanrıdır.
  Dolayısıyla; bu çocuklar olsa olsa, böyle acımasız bir tanrının çocuklarıdır.
  Gerçekleri ortaya çıkaran emekleriniz için çok teşekkürler ederim.
  Saygılarımla.

  • prfbrkgncr said

   Allah’in cocuklari olmaz! O dogurmamistir, dogurulmamistir! Zulmu yapan insandir kendi hur iradesi ile yapmistir… Her zulumde Allah “durun bakalim bu boyle olmaz” dese ne anlami kalir imtihanin? Her yaptigina karisan bir yaraticinin varligini dusunsene? Nerde kalid hür irade? Acimasiz olan KUr’an’da cana kiymayin,komusunuzun hakkini gozetin,fakirlere yardim edin vs nasihatleri veren Yuce Yaradici mi yoksa bu kurallari ihlal edip cana kiyan insanlar mi? Bu ne saygisiz bir yaklasim bu ne cahilce dusunce,sizlerle konusurken bile sozlerimize dikkat etmeye calisirken sizin yaradaniniza bu saygisizliginiza sasiriyorum…

  • mebe2746 said

   1.De ki: Ey kâfirler! 2.Ben sizin tapmakta olduklarınıza tapmam. 3.Siz de benim taptığıma tapmıyorsunuz. 4.Ben de sizin taptıklarınıza asla tapacak değilim. 5.Evet, siz de benim taptığıma tapıyor değilsiniz. 6.Sizin dininiz size, benim dinim de banadır

   Alın size en güzel cevabı ey küffar ordusu.Yine de acıyorum size ve dua ediyorum.

 2. murat emin said

  Cok yakinda herseyi büyük bir pismanlikla ögreneceksin,anlattiklarinin yanlis oldugunu anlatsamda zaten anlamazsin.Seni Allaha havale ediyorum…

 3. islamiyetgercekleri said

  Benim büyük bir pişmanlıkla her şeyi öğrenmem yukarıda yazdıklarımı değiştirecek mi? Açlıktan ölen çocukların dramı sizin Tanrınıza rağmen devam edecek..

  Siz bana o çocukların Tanrısının kim olduğunu söyleyebilecek misniz?

 4. mystergood said

  Adamın biri her zaman yaptığı gibi saç ve sakal tıraşı olmak içinberbere gitti. Onunla ilgilenen berberle güzel bir sohbete başladılar .değişik konular üzerinde konuştular . Birden Allah ile ilgili konu açıldı…Berber: ” Bak adamım , ben senin söylediğin gibi Allah’ın varlığınainanmıyorum” Adam: ” Peki neden böyle diyorsun Berber: ” Bunu açıklamakçok kolay. Bunu görmek için dışarıya çıkmalısın.Lütfen bana söylermisin,eğer Allah var olsaydı ,bu kadar çok sorunlu, sıkıntılı , hasta insan olurmuydu,terk edilmiş çocuklar olur muydu Allah olsaydı , kimse acıçektirmez, birbirini üzmezdi.Allah olsaydı bunların olmasına izinvereceğini sanmıyorum Adam bir an durdu ve düşündü , ama gereksiz birtartışmaya girmek istemediği için cevap vermedi Berber işini bitirdiktensonra adam dışarıya çıktı Tam o anda caddede uzun saçlı ve sakallı biradam gördü. Adam bu kadar sağınık göründüğüne göre belli ki tıraşolmayalı uzun süre geçmişti Adam berberin dükkanına geri döndü Adam:”Biliyor musun ne var, bence berber diye bir şey yok” Berber: ” Bu nasılolabilir ki? Ben buradayım ve bir berberim Adam: ” Hayır , yok. çünküolsaydı ,caddede yürüyen uzun saçlı ve sakallı adamlar olmazdı Berber: “Himmm… Berber diye bir şey var ama o insanlar bana gelmiyorsa, ben neyapabilirim ki Adam: ” Kesinlikle doğru ! Püf noktası bu Allah var, ve insanlar ona gitmiyorsa, bu gitmeyenlerin tercihi İşte dünyada bu kadarçok acı ve keder olmasının nedeni bu. eğer insanlar açlıktan ölüyosa bu bizim, insanların ayıbı allahın değil. ayrıca islamda yardımlaşma, sadaka vermenin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiyorum bile…

 5. islamiyetgercekleri said

  Sizin Tanrınız berber mi?

 6. gülay said

  Bizim Rabbimiz Alemlerin Rabbidir. Yerdeki ve gökteki bütün güzel sıfatlar ona aittir. Yerde ve gökte ne varsa herşey onundur. Onun büyüklüğü ve azameti sonsuz ve sınırsızdır.ALLAHIM SENİ VE PEYGAMBERİNİ ÇOK SEVİYORUZZZZZ……… Meleklerine, kitaplarına ve gönderdiğin bütün kutsal kitap ve peygamberlere iman ettik.Bütün müslümanları kötülerin şerrinden ve farklı emellerinden koru.AMİN…..

 7. Ayşe said

  Ona o sıfatları verenler sizlersiniz. Kabızlık sıfatıda sizin Tanrınızın bir sıfatı…

  Herşey onun ama bak ortalıkta başka Tanrının çocukları 12 saniyede bir ölüyor. Sen utanmadan burada hala Allah Peygamber diyorsun. Kalpsiz, acımasız, ilkel Müslümanlığına devam ediyorsun. Hiç mi yüreğin cızlamadı o resme bakınca? Hiç mi için sızlamadı 12 saniyede ölen çocukların olduğunu öğrenince. Sen hala o çocuklar karşısında kabız bir Allah peşindesin..

 8. gülay said

  Senin yüreğin sızlıyorsa sen neden gidip yardım etmiyorsun? Boş laflar edeceğine? Neden Türkiye’de yaşıyorsun?Teknolojileriyle övündüğün kişiler gidip yardım etsin.Nasıl olsa Allah inancı yok sizde. Allah yarattıp şekil veren sonra ona yol gösterendir.Bizim haddimize değil onun işine karışmak.Kaldiki biz müslümanlar Deniz Feneri gibi derneklere bağışlarda bulunup yardım ediyoruz. Yardımlarımız o insanlara ulaşıyor.Senin cebinde kaç para çıkıyor acaba merak ediyorum.

 9. islamiyetgercekleri said

  Uzun yıllar Nepalde Unesco için çalıştım. Ardından Etiyopya ve Ruandaya gittim. Senenin sadece 4 ayı Türkiyedeyim. Memleketim burası.

  Deniz feneri sadece Müslümanlara yardım ediyor. Malumunuz Deniz Fenerinin yediği haltlar hortumladığı paralar gün yüzüne çıktı. Sanırım basını takip etmiyorsunuz. Ben açlıktan ölenlerden bahsediyorum. Deniz fenerinin gösteriş yapmak için yardımda bulunduğu iyi kötü bir evi olanlardan değil.

  Tabi gözün görmemiş yerlere kapanıp tapınmaktan gerçek aç insanı. Ne desem boş sizlere.. Cami yaptırmak için para verip cennete gitme hayali kurmaktan aklına başka bir şey gelmiyor ki…

 10. gülay said

  Bir yabancı bu çocuğu bu şekilde bırakıp gitmiş. Yani bu çocuğun fotoğrafını çeken şahıs. Daha sonra onu öyle bıraktığı için vicdan azabı çekip intihar etmiş. Ayrıca bu kişide müslüman değildi. Mazallah müslüman olsaydı sizler gibilerin dilinden kurtulmazdı. Umarım sizler bu çocukların bulunduğu yere gidersiniz ve yardım edersiniz. Bizde bu tabloları görmeyiz. Laf dedimi lafı iyi biliyorsunuz. Ama ne yazıkki icraat yok. Sıra Deniz Fenerinemi geldi. O insanlar bari yararlı işler yapıyor.Laf salatalığı değil.

 11. islamiyetgercekleri said

  Deniz feneri Şov yapıyor. Fotoğrafçı ile ilgili konu bir uydurmadır. Tıpkı her zaman Müslümanların yaptığı uydurmalar gibi…
  Kusura bakma ama o aç insanların yanında yardım için tek bir Müslüman yok…

  Deniz feneri maşallah paraları götürmüş bu arada. Mercümek olayı kombasan olayı gibi… Müslüman işi yani… Helal gasp yapan peygamberi olan bir dinin üç kağıtçı inanırları.. Gayet doğal…

 12. Filiz said

  o HABERİ (DENİZ FENERİ) HANGİ MEDYA KAYNAĞINDAN OKUDUN ONUDA Bİ ARAŞTIR. BENİM BİZZAT GÖNÜLLÜ OLAN GÖREVLİ BİR ARKADAŞIM VAR VE YAPTIKLARI İŞLER ORTADA. ALLAH ZEKATI EMRETMİŞ NEDEN? ZENGİN OLAN FAKİRİ GÖZETSİN DİYE (ZENGİNLİK FAKİRLİKTEN DAHA BÜYÜK BİR İMTİHANDIR ALTINI ÇİZEYİM). AMA UYGULANIYOR AMA UYGULANMIYOR. BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ. AYRICA UNESCO’LAR VAKTİNDE ADAMLARIN İLİKLERİNİ SÖMÜRDÜLER. ŞİMDİDE MERHAMETLERİMİ TUTMUŞ. TARİHTE HİÇBİR MÜSLÜMAN ÜLKE SÖMÜRÜ YAPMAMIŞTIR. YOKSA OSMANLIDAN DOLAYI BALKANLARIN HEPSİ ŞU AN MÜSLÜMAN OLURDU DÜNYANIN YARISI TÜRKÇE KONUŞURDU. AMA AVRUPALILAR VE AMERİKALILAR HEP SÖMÜRDÜ HEP SÖMÜRDÜ HALADA SÖMÜRÜYOR BİŞEY DİYEN YOK

 13. islamiyetgercekleri said

  Bosna savaşı sırasında toplanan paralar içinde aynı cevapları vermişlerdi. İftira. Mercümek aynen Erbakanla götürdü paraları. Yaş sebebi ile davadanda yırttırdılar.. İslam usulü aklama..

  Hemen iftira dersiniz.. Almanyada polis baskın yaptı deniz fenerine. KARA PARA.. Müslüman cevabı hazır.. İFTİRA..

  Kombasan, Yimpaş gibi aynen. Devam edin …

  Almanyada 1 Euro yu kayıda geçirmesen başına ekşirler. Deniz fenerinde ise 8 Milyon Euro kayda geçmemiş.

  Frankfurt Savcılığı’ndan yapılan basın açıklamasında Müslümanlara yardım amacıyla 2002 ile 2006 yılları arasında toplanan 14 milyon Euro tutarındaki bağışlar 4 ayrı hesap numarasına aktarıldığı, 14 milyon Euro’nun, en az 8 milyon Euro’sunun aralarında Kanal 7’nin de bulunduğu çeşitli firmalara aktarıldığı ileri sürüldü. Savcılığa göre dört zanlıdan üçü para aktarılan şirketlerde yöneticilik yaptı, biri de nakit para kuryesi olarak çalıştı. Baskınlara 340 polis ile 5 savcı katıldı.

  Fransada kara para aklayan PKK lılara yapılan baskınlarda da sizin dediğinize benzer şeyler söylemişlerdi.

  Tabi zekat sayesinde tek bir açlıktan ölen insan yok dünyada. Madem Kuran evrensel ne diye 12 saniyede ölen bebekler, çocuklar var açlıktan. Tanrı şunu deseydi ya. Eğer açlıktan ölen bir kişi dahi olsa bütün insanları cehenneme yollayacağım..

  Müslüman ın zekatı müslümana.. Oda yarısı iç edildikten sonra geri kalan kısmı..

 14. bir dost said

  Yukarıdaki resmin anlattığı bir tek gerçek vardır. Bu fotoğraf Müslümanların taptığı el-ilah’ın ne kadar zalim ve gaddar birisi olduğunun delilidir. O zavallı çocuğun perişan kaderini belirleyen tanrı, ismini sayamayacağım kadar çok olan hortumcu ve sülük yapılı müslümanların kaderlerini neden altın kalemlerle yazar, hep merak etmişimdir.
  gülay ve filiz hanıma ithaf olunur..

 15. hakan said

  sevgili kardeşim sen bilmezmisinki biz bu dünyaya sınanmaya geldik allah bizi hayırlada şerlede deniyecek eğer senin dediğin gibi her şey gülük gülistanlık olsaydı bizi dünyaya değil cennete koyardı. arkadaşım her adımımız yazılıyor her bakışımız yazılıyor bir kuşu urkutmemiz yazılıyor elbette açlıktan ölenlere yardım etmediğimiz günah olarak yazılıyor arkadaşım müslüman olsun , diğer dimlerden olsun veya olmasın hiçfarketmez müslüman herkese yardım etmekle yükümlüder sömürülmekte olan afrikada adamların herşeylerini elinden alın her türlü hastalığı yayın kardeşikardeşe kırdırın sonra unesco yu kuru tüm dünyaya biz onlara yardım ediyoruz diyin bunların hepsinin hesabı sorulmayacağını sanıyorsun sen allaha inanmadığın için ahiretede inanmazsın o dehşetli günde kitapkar ellerimize verildiğinde oku denecek ve okudığunda ne olmuş bu kitabada en ufak şeyi en ince ayrıntısına yazmış dfiyeceksin herşey yazılıyor öllüm herşeyin bitişi değil asıl hayata başlangıçtır sakın açlıktan ölenlerin doğal birşey dediğimi sanma eğer allah her muhtaçta olana yardım etseydi bizi cennetine koyardı işte sizin gibi allahı inkar edenler allahın emir ve yasaklarını yerine getirmeyenler sınava tabi tutulmamıza nekadar güzül örnekler sen onun bunun yaptığı yanlışlıkları islamdan biliyorsun her koyun kendi bacağında asılır kuranda her şey çok güzel anlatılmışki sen kuranı gerçekleri görmek için değil ondan nefret ederek biryerde bir kusur bulabilirmiyim dite okuyorsun yukarıda yazdıkların bunu doğruluyor kuran allahın sözüdür ve onda hata ve kusur yoktur eğer bunuinsan yazmış olsaydı muhakkak onda çelişkiler bulacaklardısevgili kardeşlerim buinsanların kuran hakkında söylediklereine aldanmayın kendiniz açıp okuyun muhakkak gerçekleri göreceksiniz allah sizlere hidayet nasip etsin.

 16. islamiyetgercekleri said

  OO yeni bir tebliğci arkadaşımız aramıza gelmiş. Hoş geldiniz. Acaba bu tebliğ sayesinde kaç tane Huri garantilediniz.

  Kuran Allah sözüdür..
  Nerede yazıyor?
  Kuranda.

  Dinlerin hepsi birdir. Hepsi kişisel ego tatminidir. Tamam siz sınanacaksınız diye her 12 saniyede bir bebeğin ölmesi mi gerekli.

  Güzel demişsin Müslüman dini ne olursa olsun herkese yardım etmeli. Ama senin bu dediğini Kuran demiyor maalesef. Hadi bana ayet getir inancı ne olursa olsun ihtiyacı olana yardımcı olun diyen.. Boşuna arama bulamazsın.

  Ey inananlar! Yahudilerle Nasranileri dost edinmeyin…sizden kim onları dost edinirse şüphe yok ki o da onlardandır.(5.Maide/51

  Ali İmran 119. İşte siz öyle kimselersiniz ki, onlar sizi sevmedikleri halde siz onları seversiniz. Siz, bütün kitaplara inanırsınız; onlar ise, sizinle karşılaştıklarında “İnandık” derler; kendi başlarına kaldıklarında da, size olan kinlerinden dolayı parmaklarının uçlarını ısırırlar. De ki: Kininizden (kahrolup) ölün! Şüphesiz Allah kalplerin içindekini hakkıyla bilmektedir.

  Kendilerine Kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe inanmayan, Allah ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak dini kendine din edinmeyen kimselerle, küçülerek elleriyle cizye verinceye kadar savaşın.

  Kuranda sadece Müslüman olana yardım edin der.. Diğerlerini insan yerine koymaz.

  Zamanında Araplarda sömürdüler dünyayı. Gasp, talanla dünya malını götürdüler. Müslümanların haline bakın. Mezhep kavgasına tutuşmuşlar. Kendi aralarında bile anlaşamıyorlar.

  Siz gidip binlerce dolar ödeyip Kabenin etrafında putperestlik yaparken bu çocukları düşünüyor musunuz?

  Allah ın emirleri Muhammede kıyak çekmek en başta. Hala kızını bile helal etmiş. ENSEST…

  50. Ey Peygamber! Mehirlerini verdiğin hanımlarını, Allah’ın sana ganimet olarak verdiği ve elinin altında bulunan cariyeleri, amcanın, halanın, dayının ve teyzenin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık. Bir de Peygamber kendisiyle evlenmek istediği takdirde, kendisini peygambere hibe eden mümin kadını, diğer müminlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helâl kıldık). Kuşkusuz biz, hanımları ve ellerinin altında bulunan cariyeleri hakkında müminlere neyi farz kıldığımızı biliriz. (Bu hususta ne yapmaları lâzım geldiğini onlara açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın. Allah bağışlayandır, merhamet edendir.

  Ne demek sadece Muhammede uçan kaçan ne kadar kadın varsa helal etmek? Hemde içinde bütün akraba kızları var. Ne diyelim iyi ki Muhammedin kız kardeşi yokmuş…. Birde ne demek ganimet kadın!! Olacak iş değil.

  Evet Kuranı açıp kendiniz okuyun. Nasıl şiddet içerdiğini, Muhammede nasıl kıyaklar çekildiğini görün. Eski masalları okuyun..

 17. hakan said

  kardeşim islama olan bu kinini anlamış değilim olaylara böyle tek yönden bakmanı ve sadece kendi işine geldiği gibi yorumlamanı doğru bulmuyorum olayların başını sonunu anlatmadan sadece işine geleni cıbızla çekip oraya koyman yanlış sen araplar birbiri ile anlaşamıyor mezhep kavgası diyorsun bunun birtek sebebi var oda islamı hakkıile yşamıyor olmaları ve diğer ülkelerin kışkırtmaları cabası allah yahudilere zamanında çok nimet verdiler ama onlar hep inkara gittiler çünkü onlar kendilerini ustün ırk olarak görüyolar , kıskançlıklarından ve kibirlerinden ne yapacaklarını bilmiyorlar. muslümanın müslümandan başka dostu olmaz çünkü onlar herzaman senin gibi kin ile islama bakmıştır onlarda karlamalar yapmıştır ama hiçbirzaman amaçlarına ulaşamadılar ve ulaşamıyacaklarsende dahil.onlardan dost edinmeyiz ama yardım ederiz bugüne kadar allah onların rızklarını nasıl vermişse bize ne olmuşki onlara yardım etmiyeceğiz. allahın rahmeti bu dünyada herşeyi kapsamiştır herkim olursa olsun altını çizeyim sadece bu dünyada allah sanada rızkı verir ve ihtiyacını karşılar ama sana verilen rızkın birbaşkası tarafından alınmasını istermisin kendini başkası tarfından sömürtmek istermisin istemezsin tabiki ancak afrikaya yapılan böyle değil. Kendilerine Kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe inanmayan, Allah ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak dini kendine din edinmeyen kimselerle, küçülerek elleriyle cizye verinceye kadar savaşın kardeşim ayeti çok güzel cımbızla çekmişsin sen bilmiyormusunki ayetteki kafirler müslümanların mallarını mülklerini herşeylerini alıp ta evlerinden kovmuşlar işkenceler yapmışlar hertürlü zulm etmişler bunları niye açıklamıyorsun yoksa işine mi gelmiyor. kabenin etrafında putpereslik yapın demişsin ey güzel kardeşim sen insanların içinde neolduğunu nerden biliyorsun kalpte allah olduktan sonra sen istediğin kadar putpereslik de. peygamber efendimizde kabe etrafında tavaf eder di çunku allah bunu farz kıldı.sen herşeyi kuranda bulamazsın kuranı açıklamak için peygambar göderilmiştir birazda hadisi şeriflere bak.bizim varoluş sebebimiz peygamber efendimiz sayesindedir allah peygamberimize habibim edibim demiştir varmı bundan daha güzeli dünyada ondan daha güzel ahlaklısı gelmemiştir gelmiyecektir. uçan kaçan ne kadar kadın varsa helal etmek demişsin kardeşim muhammed s.a.v öyle bir peygamberki allahın cemelini görmüş mutlulukların en büyüğüne doyumsuz bir zevke mazhar olmuş birisi ne yapsın dünya zevklerini bunu aklın alıyor mu işler senin düşündüğün gibi değil inşallah bu yazdığım senin için açıklayıcı olmuştur. peygamber efendimiz ashabına siz benim gördüklerimi görseydiniz eşleriniz münasebete girmez çok ağlardınız demiş sen hala peygamber efendimizin kadınlarla işi olduğunu mu düşünüyorsun kardeşim kuran ile aklına birşey takıldığıda hemen kötüye yorumlama bir din bilginine git olayları sana açıklığı ile anlatır eminim bu açıklamardan son derece tatmin olacaksın.allah hepimize hidayet nasip eylesin inşallah bu ön yargından kurtulursun.

 18. islamiyetgercekleri said

  Allahın cemelini görmüş mutlulukların en büyüğüne doyumsuz bir zevke mazhar olmuş birisi ne yapsın dünya zevklerini demişsin. O zaman bir bakalım…

  Allah Ahzab suresinde ne diye Zeynebi Muhammede vermek için habire ayet indirmiştir? Zeynep Dünya zevki değil midir? Hala cevap vermiş değilsiniz bana..
  SORU:
  Muhammedin halasının kızı ve de evlatlığının karısı olan,kendisine baba demiş Zeyneple evlenmesi İslama ne kazandırmıştır. Allah neden Ahzab suresinde üst üste bu evlilik olması için ayetler indirmiştir?

  Muhammed’in en tanınmış karıları:

  1. Hatice

  2. Sevde Binti Zem’an

  3. Ebubekir kızı Ayse

  4. Omer kızı Hafsa

  5. Huzeyme kızı Zeynep

  6. Ummu Seleme (Hine)

  7. Haris kızı Cuveyriye

  8. Zeyd kızı Reyhane

  9. Zeynep Binti Cahs

  10. Ebu Sufyan kızı “Ummu Habibe” (Remle)

  11. Huvey kızı Safiye

  12. Haris kızı Meymune

  13. Sem’un kızı Marya Kibri

  Muhammed’in boşadığı kadınlar:

  1. Dahhak kızı Fadime

  2. Zabyan kızı Aliye

  3. Kab kızı Mileyke

  Muhammed’in nikahlayıp sonradan ayrıldığı kadınlar:

  1. Numan kızı Esma

  2. Kays kızı Kuiteyle

  3. Esma veya Seba (Sena) Binti Salt

  4. Necdet kızı Selma

  5. Huzeyl kızı Havle

  6. Seraf binti Halife

  7. Yezit kızı Amre El-Gifariye

  8. Yezit kızı Hind El-Kitabiye

  9. Davud kızı Mileyke

  10. Rufaa kızı Nesatlsat

  11. Kab kızı Esma

  12. Haris kızı (Saire) Kuteyle

  13. Amr kızı Senba/Seyba/Sabiye

  14. Cundup bin Dimre Cind-i’nin kızı

  15. Serahil kızı Imeyme (Binti Cevn)

  16. Muaviye kızı Amre

  17. Sufyan kızı Seba (Sena)

  18. Ummul Haram

  19. Hakim kızı Leyla

  Muhammed’in mehir parasını ödemeden aldığı kadınlar:

  1. Haris kızı Meymune

  2. Huzeyme kızı Zeynep

  3. Ummu Serik

  4. Hakim kızı Havle

  Muhammed’in cariyeleri:

  1. Nefise

  2. Cemile

  Muhammed’in sozlendiği kadınlar:

  1. Amir kızı Dubaa

  2. Nuame Bel’anberi

  3. Sehl kızı Habibe Ensariye

  4. Cemre Binti Haris Bin Avf Bin Kab bin Zabyan

  5. Sevde Kiresiye

  6. Besame kızı Safiye

  7. Ebu Talib’in kızı Ummu Hani (Fagite)

  8. Ismi bilinemeyen bir kadın

  Muhammed’in bazı nedenler yüzünden evlenemediği kadınlar:

  1. Abbas kızı Ummu Habibe

  2. Hamza kızı Emame (Ammare)

  3. Muhammed’e önerilen Baldizi

  Muhammed’in ev işlerinde bakan cariyeler:

  1. Bereke (Ummu Eymen)

  2. Emetullah binti Ruzeyme

  3. Hudre

  4. Redva

  5. Sad kızı Meymune

  6. Ruzeyne

  7. Selma (Ummu Rafi)

  8. Marya (Ummu Rebab)

  9. Marya (Ceddetu’l Musenna)

  10. Ummu Iyas

  11. Havle (Ceddetu Hafs)

  12. Meymune binti Ebi Abis

  13. Ummu Dumeyre

  14. Ummu Ayas

  15. Rebiha

  16. Saibe

  Bu mu dünya nimetlerine ihtiyacı olmayan Muhammed?

  Bir başka konu ganimetler. Önce ganimetlerin tamamı Allah a denmiştir. Muhammed bakmıştır ki tepki çekiyor hemen % 20 si Allaha demiştir. Allah ganimet peşinde? Allah ganimeti ne yapacak? Allah değil ama Muhammede lazım ganimetler. Onca kadına bakmak kolay değil… Dünya nimeti istemeyen Muhammed e %20 pay. Hiç fena değil…

  • sibel1979 said

   Peygamber (S.A.V)’in savaş sürgün açlık ve daha birçok sebeple kimsesiz ve sahipsiz kadınlarla evlenmesini öne sürüp durmuşsunuz.Fakat kendisinden yaşça büyük bütün çocuklarının annesi ve ilk inanan Hz.Hatice den hiç bahsetmiyorsunuz.evlilikleri Hz Hatice vefat edinceye kadar ve o zamanın şartlarında Hz Haticenin ısrarlarına rağmen tek eşlilikle büyük bir sadakatle devam etmiştir.Hz.Zeydin hanımıyla evlenmesinde hukuksal ve ahlaki anlamda ne gibi bir bozukluk yada sapkınlık arıyorsunuz bunu da anlamadım.Hz. Zeyd Hz. Peygamberin gerçek çocuğu değildi.Hz.Peygamberin himayesi altına aldığı yanında kalmayı aklı başındayken kendisi tercih etmiş bir çocuktu.Eşi ile problemleri vardı.aradaki sosyal farklılıklardan dolayı zaten evlilikleri çatırdama durumundaydı.Gerçekte hiçbir akrabalıkları olmadığına göre ne sakıncası olabilir evlenmelerinde ki o zamanın şartlarında bunda ne gibi bir sapkınlık arıyorsunuz gerçekte gelini bile değildi.Başka şeyler bulun lütfen.Şu an bir erkek eşini aldatarak onca kadınla beraber olabiliyor ve bunun hukuksal hiçbir yaptırımı yok.Bunlar meşru ilişkiler ama arada hiçbir akrabalığın olmadığı bir kadınla evlilik gayri meşru sayılıyor zihniyetinizde.Kadınlar tek gecelik ilkişkilere peşkeş çekiliyor.Tv lerde ve görsel yayın organlarında en basit bir çikolata reklamında bile cinsel bir tema olarak sunuluyor kadın.BUnları ne yapmalı onu da söyler misiniz?Büyük tutarsızlık…Olmamış dersinize iyi çalışamamışsınız…

   • fingolif said

    Muhammedin, haticeyle evlenmesi tamamen mantık evliliğidir. Ve politik olarakda çok doğru bir karardır. Hatice, zengin sözü geçen ve ticaretle uğraşan bir kadındır. Allahın eçisi onun yanına sığınmıştır ilk zamanlar. Bu yaptığını 3. sayfa haberlerinde her zaman okuyabilirsin. Klasik çulsuz genç adam-dul, zengin ve yaşını almış kadın evliliği.
    Ayrıca haticenin ısrarı mı? Afedersin ama böyle bir idda için kaynak göstermen gerekir.

    Hatice olayını geçersek. Yahu siz hala şu “koruma” yalanına inanıyor musunuz? Cidden soruyorum. Hani kör olan bizdik? Hani bizim kalplerimiz mühürlüydü?
    Dul bir kadını korumanın evlenmekten başka zilyon tane yolu vardır. Bir kadına yardım etmek için illa onu yatağa atmak gerekmez. Bu kadınlara hakarettir en başta. Ki muhammed allah resulü. “Bu kadın ne isterse yapılacak bundan sonra” dese bile yeterde artar. Muhammede karşımı gelecekler yani allaha? Hemde muhammedin korkunç bir mal varlığı var. Savaşlardan %20 pay alıyor. Sırf bir savaştan gelen ganimetle bu kadınların hepsinin hayatlarını garanti altına alabilir tek seferde. Ama muhammed bu kadınlarla evleniyor. Evleniyor demek çok çocukça kaçıyor bana, bu kadınları yatağa atıyor. İyiliğinin bedelini ödetiyor onlara. Ben korumanın ne olduğunu biliyorum, bu değil. Bunun adı “ahlaksız teklif”

    Bugün zengin bir işadamı deseki dul kadınları korumam altına alıcam ama onları yatağa atmak şartıyla. Ne gözle bakarsın ona? Ne düzgün bir adam mı diyeceksin?

    Hayır benim anlamadığım böyle olaylara duyarlı bir toplumdayız, hemen adamları ahlaksız ilan ederiz.(bknz. halis toprak olayı. ki sadece genç bir kızla evliliğiydi konu olan) Fakat bu adamlardanda beter birinin sözde dinine inanıyoruz. Paradoksa gel.

   • sibel1979 said

    Vah vah!senin durumun gerçekten içler acısı ben sana burada kaynak da göstersem hatta zamanda yolculuğu bulup geçmişe götürsem bile sen yine aynı şeyleri tekrar edip duracaksın.Ne diyordun paradoksa gel.senin düşüncelerin tamamen paradoks ben sana mezardan Hz.Haticeyi çıkarsam sen yine de bunları söyleyip duracaksın.Objektif olmadan tarafsız ve yansız adil bir yaklaşım tarzı oluşturmadığın sürece biz anlaşamayız.Ne diyelim benim yolum açık senin ki kapalı olsun olsun ki zehirlerini daha fazla akıtıp masum insanlara bulaştırmayasın…

   • fingolif said

    Zaman makinasını icat et. SOnra hz.muhammed’in yanına gidelim. Diyelim ki sana 2010 yılında milyonlarca kişi inanıyor. Kafayı yer ben ne yaptım? diye. Ama inanmaz. O bile tahmin edemez safsatalarının bu noktaya geleceğini. Haticeyi değilde Ayşeyi getir. O zamanlarda dediği gibi “nedense muhammedin tanrısı hep onun çıkarlarına göre ayet indiriyor” diyecektir yine.

    Ayrıca paradoksun kelime anlamını öğren. Mesela örnek vereyim; Tanrı gibi dogmatik ve ilkel bir inanca sahip birisinin “Objektif ol” demesi bir paradokstur.

   • sibel1979 said

    ya sen konuş dur benim doğrularım bana senin doğruların sanadır vakti gelince kim haklı göreceğiz…

 19. gallenblase said

  Allaha inanlara karsi degilim kesinlikle, insanlarin herzaman bir arama icindelerdir, fakat sacma sapan olan buzamana uymayan bir durumu anlamamalarina sinirleniyorum, o ozamandi birakin ozamanda kalsin, siz bugün yasayin bugün her dinden güzel olanlari alip ugrasin anlamaya, nasil inanabiliyorsunuz allah kan istiyor diye bunu merak ediyorum, yok araba yeni aldim, hemen bir koyun keseyimki allah beni kazadan korusun, cünkü allah muhakkak kan istiyor, hersey icin bir koyun adaniyor, bu ne sacmalaik, kurban zamaninda mekkede milyonlarca koyun acilar icinde kesiliyor, bu ne aptallik, madem allaha inaniyorsunuz niye allahin nasil biri olabilcegini düsünmüyorsunuz, ve nasil böyle sacma, basit, mantiksiz bir kitabin allahtan olduguna inanabiliyor ve allaha da yakistiriyorsunuz, aslinda ben sizin allahiniz olsam sizi esas affetmem ve sizi hiristiyandan daha da kücük görürüm (nitekim belkide sizleri cehennem bekliyor).

  Islamiyet gercekleri bravo size inancsiz olarak inananlardan daha da insansiniz, allahin insanlardan insanlik, saygi, sevgi, ve akil, istedikleriniz habersiz müslümanlara belki siz birseyler ögretebiliyorsunuz, ha gülay hanim, ben her sene muhakkak bir yabanci devlette bulunan insanlara (afrika) yardim eden birisiyim, fazla param yok ama biraz benimde insanlara katkida olmak ve bu arada insan oldugumu unutmamak icin, ama hic birzaman kurban kesip tok olanlara dagitmak bunu yapmiyacak kadar aklim var, siz müslümanlar aptalsiniz ve aptalliginizi cocuklariniza de veriyorsunuz, insallah cocuklariniz sizin zorununzla büyüyüp birgün kendileri görür ne kadar aptal tas zamaninda kalmis ailelerini, ve bizler kurana inanmiyanlar bilinki bizler sizlerden eger allah var ise onun yaninda bizlerin saygisi daha coktur. Dediginiz gibi hani cehennem, cezalar falan filan, orada bizler degil, sizler olucaksinz, allah sizlere diyecek, ey kullarim, ne kadar aptallmissiniz, ben bu kadar kücültürken gözleriniz körmüydü, nitekim allah herseyi gören ve duyandir, sizlere simdi azap vereyim de görün, nede olsa cehennemi söz verdim, insanlar yolluyacagim diye, eee buraya sizlerden baska kim yakisir aptallardan baska.

  • sibel1979 said

   Aptal sensin ayrıca saygısız cahil ve kendine medeni diyen medeniyetsizin tekisin.Eğer birilerine hakaret ediyorsan geri dönüşümü mutlaka olacaktır.İnançsızlığın seni ilgilendirir neye inanırsan inan ister b…a tap ister hiçbirşeye tapma.Bu senin bileceğin iş ama işi hakarete vardısırsan bu olmaaaz!saygılı ol, saygı gör inançsızlığına da inancına da saygı gösterelim.Evet haklısın cehennem aptallarla dolu olacak ama senin gibi aptallarla 😀 merak ettiğim bir sorum var sana. bu dünyada onca zalim tecavüzcü katil hırsız dolandırıcı bebek katili ve aklına gelebilecek her türlü rezilliği yapanlar ölüp gidecekler ve yaptıkları yanlarına kar kalacak öylemi?sayenizde kendini bilmez bir ton ruh hastası nasıl olsa yok olup gideceğim bari istediğim gibi yaşayım istediğimi yapayım diyor.Buna cevabın nee?Yaptıkları yanlarına kar mı kalacak. bu ülkede bebek katilleri iki sene ceza alıp serbest kalıyor ne olacak bunlara bu pisliklere…parça parça edilen masumlara ne olacak çoğu faili meçhul cinayet var ne olacak böbrekleri için öldürülen çocuklar var katillerine ne olacak tecavüze uğrayıp töre diye öldürülen kızların katillerine ne olacak para için öldürene hırsızlık yapana sakat bırakana teröriste ….say say bitmiyor.ölüp gidecekler ve yaptıkları ölümleri ile son mu bulacak bunca insanın katiline hırsıza zalime kim hesap soracak bu fotoda ki çocuğun aç kalmasına sebep olan elmas peşindeki adi pisliklere ne olacak.yok olup gideceklerse bu yapılanların hesabını kim soracak…Cevabı bence sen çok iyi biliyorsun…

   • fingolif said

    “bu dünyada onca zalim tecavüzcü katil hırsız dolandırıcı bebek katili ve aklına gelebilecek her türlü rezilliği yapanlar ölüp gidecekler ve yaptıkları yanlarına kar kalacak öylemi?sayenizde kendini bilmez bir ton ruh hastası nasıl olsa yok olup gideceğim bari istediğim gibi yaşayım istediğimi yapayım diyor.Buna cevabın nee?”

    ÜStteki şahse aptal deyip bu derece aptalca bir soru sorman tam bir ironi olmuş.

    Yani sen diyorsun ki allah olmasa ben adamda öldürürüm, bebekte öldürürüm. ben aslında sapığın piskopatın biriyim ama cezalandırılmaktan korktuğum için normal rolü oynuyorum.

    Sence bu yaklaşım mantıklı mı? Suç ve Ceza çok büyük kavramlar. Ve rahatsız olacaksın biliyorum ama katiller yakalanmadan öldükleri zaman yaptıkları yanlarına kâr kalıyor evet. Çünkü allah yok. Hiç bir insan durup dururken suç işlemez. Suça iten sebepler vardır maddi, psikolojik ve hatta biyolojik. Bunları düzeltmediğin sürece istediğin kadar katil öldür, toplumu temizleyemezsin. Sinek öldürene idam ver istersen yine düzeltemezsin. İnsanlığın yaklaşık üç bin yıllık kanun tarihi var. Önceleri kısasa kısas iken daha sonraları bu noktaya evrildi. Şimdilerde idamın adil olup olmadığı tartışılıyor. Neden biliyor musun? Çünkü adama verilecek en kötü ceza öldürmek değildir. En büyük ceza dört duvar arasına ömür boyu kapatmaktır ki bu bile bana kalırsa adil değildir, suçu ne olursa olsun. Hukuk sistemi karşık bir mevzu, akadamik bilgi gerektirir. Fakat işler senin bildiğin gibi yürümüyor sadece bunu belirtmek isterim.

    Temiz topum için allaha ihtiyacın olduğu sanıyorsun, ama bu işe yaramaz. Suç işleyen insanların büyük bir çoğunluğu zaten inançlı insanlar ve inançlı bir toplumdan geliyorlar.

    İNSANIN TANRISI VİCDANI OLMALIDIR.

   • sibel1979 said

    Fingolif yazdıklarını okuyunca okuma yazma bildiğini anlıyorum.Fakat bir eğitimci olarak okuduklarını anlama yeteneğinin olmadığını farkettim.Yazdıklarımı okuyunca Allah inancım olmasa benim psikopat olmak istediğim sonucuna varmışsın.Bravo yazdıklarımı buraya çektin ya helal sana.Kimin psikopat olduğunu gayet güzel ortaya koymuşsun.Yanlız sen cezalandırılmaktan korkmuyorsundeğil mi :)! İllede bana bir cevap yazmak istiyorsan daha mantıklı bir yaklaşım sergilemelisin kendini gülünç durumlara sokmadan.Ben o katillere sapıklara vb.lerine bu dünyada verilecek bir cezanın mümkün olmadığını anlatmaya çalışıyorum insanların verebileceği ölüm cezası bu haksızlıkların hiçbirini yok etmeyecektir.Ölüm cezası gerçekten en kötü ceza değildir.Demişsin ya insanın tanrısı vicdanı olmalıdır diye.Peki bu arsızlar topluluğuna ne yapmalı hangi sistem bunları cezalandırmalı.Onların kurbanlarının acılarını ne dindirmeli kim kaybettiklerini geri verebilir kim onları şefkat ve sevgiyle yaralarını hiç olmamış gibi sarabilir kim onları huzura kavuşturabilir…İnsan fıtratı gereği sevgiyi saygı görmeyi huzuru bulmayı değer verilmesini haksızlığa uğrayınca adaleti ister.Görüyorsun ya insanın ruhu daima adaleti arıyor senin ki bile.Bu adalet insanlar tarafından kurulan bozuk bir sistem tarafından gerçekleştirilemediğine göre uçsuz bucaksız kainatı Yaratan bunu yerine getirecek olandır.Zaman haklılığımızı elbet isbatlayacak yani biz buna ilahi adalet diyoruz ve o güne kadar haksızlıklara sabredenlerden olmayı tercih ediyoruz.Bence analama yeteneğini geliştirmelisin bakalım bu yazdıklarımdan ne çıkaracaksın 😀

   • fingolif said

    Eğitimci olabilirsin fakat bu kafayla asla iyi bir eğitimci olamazsın.

    Ayrıca anlama yeteneğimi ergen gibi saçma sapan smiley kullanan bir insanla tartışmam.

    “merak ettiğim bir sorum var sana. bu dünyada onca zalim tecavüzcü katil hırsız dolandırıcı bebek katili ve aklına gelebilecek her türlü rezilliği yapanlar ölüp gidecekler ve yaptıkları yanlarına kar kalacak öylemi?sayenizde kendini bilmez bir ton ruh hastası nasıl olsa yok olup gideceğim bari istediğim gibi yaşayım istediğimi yapayım diyor.”

    bu cümle senin bilinç altının ürünü. Bunu anlarsın diye belirtme ihtiyacı duymamıştım yazarken. Yani bu cümlelerden yola çıkarsak benim söylediklerim gayet mantıklı temellere oturuyor. Allah olmadığı için “Yok olup gideceğim bari istediğimi yapayım” diyen insanların olacağını düşünüyorsun. Hani bunun inkar edilecek, “ben orda onu kastetmedim” diyelecek bir tarafı yok. Yanlış mıyım? Yanlışsam burda ne kastettin?

    “Bu dünya” demekten vazgeç bence. Eğer hukuktan bahsediyosan şayet. Çünkü hukuk tek, dünya içindir. Ve hukuk mertebeye ulaşmış bir vaziyette değil. İnsanlık ve adalet için çok tasalanıyorsan akademik eğitim alıp daha iyi sistemler yaratabilirsin, hukuk sabit değildir. Nası olsa allah cezasını verecek deyip hiç bir şey yapmayalım o zaman. Sen bu düşüncelerle bir yakının öldürüldüğünde hiç bir şeyin yapılmadığı bir hukuk sitemini hakediyosun. Çünkü hukuk çarpık, bozuk. En iyisini sözüm ona mükemmel kainatı yaratan allah bilir. Bu nasıl bir zihniyet farkında mısın? Hukuk bozuk deyip arkana yaslanıyorsun, allaha havale ediyorsun. Sonucundada insanlık yerinde sayıp duruyor. Bozuksa çabala kardeşim, düzeltmeye çalış. Beynin var düşün. Daha iyi bir sistem daha iyi yasalar düzenle. Huzura erdir adalet isteyen insanları. Allahın aslında olmaya bileceğini aklının ucundan bile geçirmiyorsun. Bu yüzdende aslında hukuk sisteminden uzak durman en iyisi. Fakat eğitimci olmuşsun, ben veli olsam asla çocuğumu bu zihniyete emanet etmem.

   • sibel1979 said

    daha mantıklı bir yaklaşım sergilemelin ok.

   • fingolif said

    Kendi mantık kavramını tekrar gözden geçirmelisin bence. Ayrıca “Ok” nedir ya?

 20. apranax75 said

  Bunların dini islam.. Allahları muhammed… anayasaları kuran…

 21. fanibircan said

  arkadaslar lütfen önce düsünün sonra yazin !!

  Muhammed Allah degil Allah´ìn resuludur sadece, oda bi insandir ,ama Allah`in en sevdigi kulu oldugu icinde biz onu cok severiz.

  buraya laf olsun diye bisey yaziyorsan arastir da öyle yaz bari.

 22. ispanyol678 said

  bende islam ile ilgili olumsuz düşüncelerim var ancak cehennemden korkuyorum

 23. demirkutay said

  İslam arapların yarattığı ve dünyada eşi benzeri görülmemiş bir ticari güçtür. Tanrıyla ve dünyayla ilgisi alakası yoktur. Arap milliyetçiliğinden , arabın menfaatinden başka kaygısı olmaz. Cehennemin ateşiyle insanların yüreğine korku salıp sadece islamla Tanrıya yaklaşılacağını söyleyen ama bunun için herkesin arabistan çöllerinde 3 ay kalıp araplara tonlarca para ödeyip kurban kesmesi gerektiğini imanın şartları arasında gösteren (sanki Tanrı sadece orda var ne alakaysa) bir dindir (ticaret aracıdır). Diğer tüm dinler gibi belli kişilerin (din alimleri hacılar hocalar tarikatlar imamlar müridler) menfaatlerini kollamaktan ileri gitmez. Bence Tanrı bir din göndermiş olsaydı tüm dünyaya aynı anda gönderirdi. Türk milleti bu beladan kurtulmadıkça arabın kölesi olmaya devam edecektir.

 24. coderyy said

  Güzel bilgiler verdiğiniz ve insanların gözünü açmaya çalıştıgınız için bu siteyi takdir ediyorum. Bundan dolayı müslümanlar bu siteyi sürekli susturmaya calışıyor, mantıklarını, doğru söyleyen insanları susturdukları gibi. Ben dini futbol takımlarından farklı görmüyorum. Hayat boyu insanlar bir dini tutup, o din başlığı altında gol atmaya çalışıyorlar. Kaç puan aldıkları da görünmüyor hakem sonradan öbür dünya dedikleri yerde allah olacak ve sonunda ya hurileri kaldıracaklar kupa yerine yada cehennemde yanacaklar. Ölümden sonra karanlığın olmasından korkuyorlar. Cünkü tüm bu boş hayatlarında bir şey elde edememeleri, hayat boyu başarısızlıkları mantıklarının önüne geciyorlar. Ve yüzleri öbür dünya mantıgı ile gülüyor. Zaten insan öyle bir varlıktır ki yalnızlık ve karanlık korkusu insanı bir şeylere inanma, bir şeylere tutunma istegi vermiştir.Tarih boyunca güneşe, ay’a inanmışlardır. Hep kendilerinden yüce, büyük şeylere ihtiyaç duymuşlardır. Daha sonra yenemedikleri hayvanlara, daha sonra gözlerinde büyüttükleri hayvanları alt eden insanlara inanmışlardır ama hep bir ölümsüzlük ve yücelik aramışlardır. Daha sonrada görmedikleri, duymadıkları bir “güce” inanmışlardır ve sonra takım kurar gibi dinler kurmuşlardır. Ve bu dinler sadece futbol gibi kalmamış her alana yayılıp insanları sömürmüştür. Keşke büyük cogunlugu bu saçmalıklara inanan ülkemiz insanlarını uyandırabilsek ama hepsi körleşmiş ve hepsi korkunun esiri olmuşlardır. Onun için bu site normal bir inanan için bildiği, inandığı her şeyin tersini söyleyip, onların kafalarına acaba sorusunu sordurur ama bu soruyu sormamak için yine bu insanlar buraya saçma sapan yorumlar yazarlar. Aman sorgulamayınız, çünkü sizler için sorgulamak allahınıza şirk koşmaktır.

 25. babanati said

  yavrum bir beldede belediye başkanı var ben sevmiyorsam herşeyine bahane bulurum şöförüne calışanına sekreterine
  bunlar koparmış ipleri ota cöpe sapa nerde 1 ışık ordan saptırma politikası ile devam sakın unutmayın terazi var iyi ve kötü bir yere hizmet etmeyen salak farkına varmadan şeytana hizmet eder ey ahmakla azcık verilenleri mantıkla kalp varsa onla tartın ahiret gibi 2 yer cennet cehennem ya + ya – hesabı

 26. sibel1979 said

  Allah’a inanıp inanmamak sizin bileceğiniz bir şey.Yani iradenize kalmış.İster inanırsınız ister inanmazsınız ama sonuçlarına mutlaka katlanacaksınız.Bu da bir gerçek.İrade demişken sizi bu konuda zorlasam bana cevabınız ne olurdu yani illaki inanacaksınız desem hür ve özgür iradenize müdahale etsem ve inandırsam sizi bu MUTLAK GERÇEĞE gerçekten inanmış sayılırmıydınız.Dünya sebeplerle kuşatılmış bir imtihan yeri. burası insanoğluna herşeyin bahşedildiği ve insanoğlunun özgür iradesini kullanarak hertürlü terbiyesizliği ve israfı yaptığı bir yer.Şimdi siz misafirin yaptığı hertürlü terbiyesizliği gözardı edip hertürlü olanağı misafirinin emrine sunan ev sahibini mi suçluyorsunuz.Yazık size ve sizin gibilere.Sizin amacınız sadece zihinleri karıştırmak.Afrikada ve birçok ülkede açlık ve sefalet çeken insanların bu durumundan buna sebep olan akbabaların hiç suçu yok öyle mi.O ülkelere ambargo uygulayarak ve yine o bölgelerdeki insanlardan faydalanarak ayrımcılığı, inancı kullanarak terörü hortlatan bu insanları birbirine kırdıran aç bırakan sonrada o topraklarda varolan ve hepside Allah tarafından oraya bahşedilmiş zenginlikleri hortumlayanların hiç suçu yok öyle mi?Petrol için elmas için ve bilmem daha nice doğal kaynaklar için bu toprakları esir ve aç bırakan zihniyetin bir suçu yok öyle mi?Çoğu obez olan Amerikanın ve ardındaki gücün hiç suçu yok öyle miSonra aynı zihniyet utanmadan bundan dolayı İslamı suçluyor.Bu ne yalancılık ve düzenbazlık böyle.Siz hangi güçlerin tarafında çalışıyorsunuz?emin misiniz oralarda bulunduğunuza ben emin olamadım.Ayrıca edepsizce bir dille Peygamber hakkında yazılar yazıyorsunuz.Bu Peygambere tabi olan insanların Osmanlının zamanında aç göçmen kuşları bile düşünecek kadar asil olduklarını hatırlatayım.Arşivlerimizde bunların belgelerine ulaşabilirsiniz.Şu anki müslümanların yaptıkları hataları kusursuz bir sisteme atfediyorsunuz.Deniz feneriymiş onlar ve onlar gibi olanları gösterip işte bunlar müslüman diyorsunuz.Fakat aynı şekilde canlarını açlıktan ölmekte olan insanları kurtarmak için verenlerde var.Afrikada o insanlara yardım için kuyular açmaya çalışanlarda var.Araştırın bakın sahtekarlar olduğu gibi bunları yapanlar da var.İnsanlar hatalar yapıyorlar siz Allaha bunun sorumluluğunu yüklemeye çalışıyorsunuz.Olmadı bu sefer yemedi.Ne acıdır ki Allahın en çok önem verdiği insan Kendisine düşman oluyor.Lütfen nefes almayın çünkü size bu bahşedildi görmeyin konuşmayın yemeyin sevmeyin ve sevilmeyin Düşman olduğunuz O ZAT’IN size verdiği ne varsa haydi geri verin versenize insan sevmediğinden gelen ikramı istemez ki verin haydi bunları.Veremezsiniz irade dünyada insana verilmiş bir nimet. o iradeyi kullanır muhtaca yardım eder imtihanı kazanırsınız yada o iradeyi yine kullanır güçlüyseniz ve dünyayı da yönetiyorsanız insanları sefalet içinde bırakır öldürürsünüz ve sınavı kaybederek sonuçlarına mutlaka katlanırsınız.Çok merak ettiğim bir sorum var size ölüm neden var sizce.ÖLÜM BİRGÜN HEPİMİZİ ANSIZIN YAKALAMAYACAK MI?…vE O KARA ÇOCUĞUN AÇLIKTAN ÖLMESİNE SEBEP OLAN AKBABALAR CEZASIZ MI KALACAKLARINI ZANNEDİYORLAR YA BU DURUMU KULLANIP DA HESABI ALLAHA KESENLER…ÖLÜM HERYERDE VE GÜNDEMDE…BOYNUZLU KUZUDAN BOYNUZSUZ KUZUNUN ÖCÜNÜN ALINACAĞI O GÜN ÇOK YAKIN EN UFAK BİR HAKSIZLIĞIN YAPILMAYACAĞI O GÜN ÇOK AMA ÇOK YAKIN…ŞİMDİ İRADE SİZİN NEYE İSTERSENİZ ONA İNANMAYA, NEYİ İSTERSENİZ DE ONU YAPMAYA DEVAM EDİN…

  • fingolif said

   Tanrın, yarattığı herşeyi eline yüzüne bulaştırmış bunu kabul et. Tabi eğer varsa. Yani yerkürede islamın elinin değdiği heryer bugün sefalet içinde. Bu mu mutlak gerçek? Ben henüz gencim ve bu kadar kıt bilgi birikimimle emin ol çok daha adil bir dünya yaratabilirim.

   Resmin geneline bakmakla alakalı bir şey bu. İslamın elinin değdiği her yer sefalet içindedir. Bu gerçek islamı başarısız bir din yapmaya yeterde artar bile. Burdaki suçu komple insanlara, amerikaya yada emperyalizme yıkamazsın. Sömürülen insansa sömürende insan. Bu sömürüye duyarsız kalacak kadar cahil olanda insan. Yani bu, sömürülen halkların cahil olduğu gerçeğine götürür bizi. Ki bil bakalım çoğu hangi dine mensup?

   Ayrıca burda sömürülmekten dem vurmuşsun fakat sömürenlerin kullandığı en büyük silah senin inandığın tanrın. İnsanlar yere düşmüşler, sefalet içindeler ama kalkıp mücade etmek yerine düştükleri yerden olmayan tanrılarına yalvarıyorlar. Bu en çok sömürenlerin işine geliyor. Ayrıca tarihte insanları sömüren iki sınıf olmuştur her zaman. Birincisi soylular ve zenginler. İkincisi din adamları. Yani senin şikayet ettiğin bu düzenin koruyucusu dinlerdir. Bu yüzden “din toplumun afyonudur” denir. Eğer din olmasa, insan adaletin öldükten sonra sağlanacağına inanmasa emin ol dünya çok daha iyi bir yer olurdu.

   • sibel1979 said

    Sanırım biraz Osmanlı tarihi bilgin vardır umarım bu konudaki bilgin Allah inancı konusundaki cahilliğin gibi değidir.Ama tahminimce o konudada çok aşağılardasın.Neyse hani inanmadığın Allaha şimdiki müslümanlar gibi değil yürekten ve gönülden inananlar var ya birazdan onlardan bahsedeceğim.Fakat azıcık günümüz müslümanlarına gönderme yapmışsın iyi de olmuş azıcık onlardan bahsedelim.Günümüz müslümanlarının çoğu bombalar altında ya ölüyor yada kaçabiliyorsa bombadan kaçıyor.Bir kısmı dünya telaşına öyle bir dalmış ki zannediyor açlıktan ölecek dünyayı yutmak istiyor.Bir kısmı da senin bahsettiğin din adamları kısmı oluyor aslı astarı olmayan bir ton cemaat ya da tarikat elinde oradan oraya sürükleniyor uyutuluyor.Emin ol o şeyh yada cemaat liderleri gerçekte bu dinin temsiilcisi değildirler.Onlar makam ve para peşindedir yada senin gibi bu dini içten yok etmeye çabalayan zavallılardandır.Yaşadığı ve söylediği ile yaptığı bir çok şey birbirini tutmaz onların.Sen tutmuş bana bu düzenbazları gösterip senin Tanrın şöyle senin Tanrın böyle diyorsun.Bir kısım müslümanda sistem neyi gerektiriyorsa o şekilde yaşıyor.Anlayacağın çoğu müslümanım diyen insan kendi dinini gerçek anlamda okumuyor kendini Yaratanı tanımıyor yada müslüman ayağına yatıyor senin gibilerin eline koz veriyor.Basma kalıp bilgilerle düşünme yetenekleri ellerinden alınarak yetiştiriliyorlar.Maalesef evet bunlar gerçekler acı gerçekler.Bunları senin gibi bende görüyorum fakat onların ayıplarını ve eksikliklerinin faturasını beni Yaratana kesmiyorum.Bu kadar ufak insanlara takılıp gerçeği görmemezlikten gelemem.Onlarda elbet bu haksızlıklarının hesabını Yüceler Yücesi’ne verecekler.Evet ne diyordum hatırladım Osmanlıdan bahsediyordum gerçek tarihi araştırmanı tavsiye ederim.Sonradan uydurma hikayelerle anlatılan Osmanlı tarihinden faydalanırsan anlaşamayız.O güzel insanlar aç göçmen kuşlar için bile vakıf kurmuş insanlar.Öyle güzel bir toplum ki Avrupalı seyyahların notlarında osmanlı toplumunun çocuklarına verdikleri kıymetten bahsedilir çocuklar omuzlarda taşınır kıraathanelere bir çocuk girdiği vakit herkes alaka gösterir ve severdi.Avrupalılar bu duruma çok şaşırmışlardır.Şimdiki durumumuz içler acısı ama geçmişte Osmanlılar bir cihan imparatorluğunu kurmuşlardı İstanbul fethedildiği zaman şehir halkı onları büyük bir sevinçle karşılamıştı.neden biliyor musun dinlerinin gerektirdiği gibi yaşıyorlar sevgi ve şefkat dağıtıyorlardı.Dünya onlara güveniyordu adildiler çünkü.Bu din Mevlanalar yetiştirmiş bir din araştır bakalım göçüp giden nice din alimlerimizin hayatlarında çok önemli bir kusur bulabilecek misin.Mevlana,Abdulkadir-i Geylani,İmam-ı Rabbani,Emir Sultan,Akşemseddin, Hacı Bayram-ı Veli ve daha birçok kahraman dünyada bu dinin temsilcisi olarak yaşamışlardır.onların kapısına gelen bir sarhoşa bile muamele sevgiyle olurdu.Çoğunun öldüğünde geriye bıraktığı üzerlerindeki kıyafeti yatağı tabak ve çanağı olurdu.Zekat verecek bir insan bile bulamazdı çoğu osmanlı.Emin ol bu din hakkıyla yaşansaydı dünya çok daha iyi bir yer olurdu…Bu arada dünyaya tek başına adaletli bir dünya yaratabileceğinden bahsetmişsin meydan senin haydi bakalım hodri meydan…Hoşçakal 😀

   • fingolif said

    Biraz değil, baya bilgim vardır osmanlı tarihiyle ilgili. Ayrıca çok değerli profesörlerdende tarih eğitimi almış biriyim ki bölümüm gereği osmanlı ve roma tarihini iyi bilirim.

    Sen Osmanlı hakkında sadece anlatılanları biliyosun. Aklınca tarih bildiğini zannediyorsun. Bir çok idda bir çok sav bir çok makale okudum bu güne kadar ve Osmanlı senin sandığın kadar mükemmel bir medeniyet değil. Vakıf konusunda gelişmişlerdir fakat bunu dine dayandırman hata olur. Osmanlıda bir çok din vardı ve bunları tüm dinlere mensup kişiler yapardı. Hatta gayrimüslimlerin vakıf olayında daha ileride oldukları söylenir. Ki bugünde öyleler. Onun dışında haremlerde oğlanlar, cariyeler ve daha çok çok sapkınlığıda barındırır. Fakat osmanlı hakkında çok yanlışın var, Osmanlı anlatılırken perdenin arkasını göstermezler. İstanbul yağmalanmamışmış? İnanıyor musun? O kadar büyüklükte bir orduya, o kadar süre kuşatma savaşı veren bir orduya savaş bitince “yağma yasak” diyemezsin. Kellesini alırlar adamın. Padişah, peygamber dinlemezler. Osmanlı tarihinde bir çok kere yaşandı bu tür olaylar. Orduyla dikleşen padişahlar her zaman kellesinden olmuştur. Ondan sonra kimseye soykırım yapmamışmış, çok adil bir devletmiş. Peki neden yok oldu? kuyucu murat paşa var, adı neden kuyucu bir araştır.ihrak-i binnar fermanı diye bir olay var ve Şeyh Bedrettin için kurulan engizisyon mahkemesi var(ama hoşgörülü bir devlet). Biliyorum lisede öğrendiklerinden dolayı hayal kırıklığına uğrayacaksın ama Osmanlı “sevgi kelebeği” bir devlet değil. Tüm imparatorluklar gibi. Ayrıca sömürgecidir. Sömürmek illa doğal kaynak yoluyla olmaz. Tarih kanla yazılır.

    Ayrıca Mevlana, yunus gibi adamlar panteisttir. Tarih bilgim çok iyi mi demiştin? Bence bir daha gözden geçir. Lise düzeyinden ileri gidemezsin bu tarihle. Çünkü mevlananın müslüman olmadığı ciddi bir tartışma konusudur hala. Ve akademisyenler aslında panteist olduğunu sağlam argümanlarla açıklarlar.

    İslam çok iyi ama insanlar uygulayamıyor. Ulan koskoca 1400 yıl. Kimse mi hiç bi toplum mu uygulayamamış bu dini? O zaman sorun dinde. Uygulanamıyor. Buda tarının yine saçma salak bir din gönderdiği gerçeğine götürür bizi. Uygulamayan din göndermek angutluktur.

    World of Warcraft diye bir oyun var bilir misin? Online bir dünya. Bu dünyadan çok daha adil üstelik insanlar denetliyor. Allah’ının eline yüzüne bulaştırdığı şeyleri bir kaç düzine insan rahatlıkla yapabilir.

    Ayrıca afrikada ölen çocukların hesabını hiç bir tanrı veremez!

   • sibel1979 said

    Senin doğrun sana benim doğrum bana neye inanıyorsan elinden ne geliyorsa onu yapmaya devam et.Birgün ölüm sana gelip çattığında nasıl olsa beni hatırlayacaksın görüşmemek üzere…

   • fingolif said

    Zaman beni haklı çıkaracak. Sen ne dersen de. Semavi dinlerin fazla ömrü kalmadı. İnsanlık aydınlanıyor, artık din safsatalarıyla insanların beynini yıkayamazlar. Bilim ve teknoloji geliştikçe dinlerde mistik masallar olarak tarihe gömüleceklertir.

    Sonra ki nesillerin hakkında düşüncelerini hayal edebiliyor musun? “Bunlara mı inanmışlar? İnsan biraz mantıklı olur.”

    Tıpkı senin zamanında Zeusa inanan insanlar için düşündüklerin gibi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: